germinal | İlk Nüsha
9158
product-template-default,single,single-product,postid-9158,woocommerce,woocommerce-page,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,vertical_menu_outside_paspartu,qode_grid_1200,side_area_uncovered_from_content,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.0,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive

germinal

35,00 

1 adet stokta

Kategoriler: Etiketler: ,
Açıklama

“emile zola, germinal’i gerçek yaşamdan kurgulayarak, yani içinde yaşayarak, gözlemleyerek kaleme almıştır. 9 şubat 1884’te anzin maden ocakları’nda bir grev patlak verir. zola soluğu hemen orada alır. orada günlerce kalır. not defteri elindedir; sorar, araştırır, gözlemlerde bulunur. meyhanedeki maden işçileri ile konuşur. kazılan yeni galerilere olsa olsa altmış santimlik deliklerden girilir. maden ocağından çıkan işçilerin tanınmayacak durumda olduklarını görür. “güldükleri zaman zenci sanırsınız.” ocak çevresinde barakaları, barakaların içinde açlık sınırında insanları, ocaklardaki kâr hırsı ile ihmal edilmiş kolan lambaları, kazaları, ölümleri ve işçi sınıfının direnişini anlatır.

bu öyle bir kavgadır ki; sımsıcak ekmeğin kokusunu ve ılık ılık akan terin, kanın kokusunu ve bu amansız kavgayı içiçe ve usta kurgularla soluk soluğa, sanki olayın içindeymişsiniz gibi yaşatır size zola. aşkı, sevgiyi ve sevdayı ekmek kavgası ile ilmik ilmik işleyen dev bir roman çıkar karşınıza. öyle bir romandır ki, bir tarafta işçi sınıfıyla örgütlü mücadele durur, diğer tarafta kuyuya yerleştirilmiş bir anarşist dinamitle birden savrulursunuz. son nefeste dahi sevginin doruğa çıktığına ancak germinal’de tanık olabilirsiniz. etienne ve catherine arasındaki ilişki, aynı zamanda bir mücadele içindeki aşkı da anlatır. maden işçilerinin duyguları, kararmış yüzlerinden sımsıcak bir sel gibi akar yüreklere. zola, insanca bir yaşam kavgası ve aşklarıyla, o dönemki gerçek maden işçilerinin yaşamını ortaya koyar.”

baskı: oda yayınları, 1990

Detaylar
BASIM YILI

1990

YAZAR

YAYINEVİ