sinekli bakkal | İlk Nüsha
9155
product-template-default,single,single-product,postid-9155,woocommerce,woocommerce-page,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,no_animation_on_touch,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,vertical_menu_outside_paspartu,qode_grid_1200,side_area_uncovered_from_content,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.0,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive

sinekli bakkal

35,00 

1 adet stokta

Kategoriler: Etiketler: , ,
Açıklama

”halide edip, bu romanı 1935 yılında ilk olarak ingilizce “the clown and his daughter, “ (soytarı ile kızı) adıyla 1935 yılında londra’da yayımlanmıştır. türkçe olarak ilk defa 1935 yılında Haber gazetesinde tefrika edilmeye başlanır. 1936 yılında da kitap olarak basılmıştır. birçok yabancı dile çevrilen roman, 1942’de chp roman armağanı’nı kazanmıştır.

halide edip II. abdülhamit zamanında yaşamış bizzat II. abdülhamit ile de tanışma fırsatını elde edebilmiş bir yazardır. yaptığı bir çeviri sebebi ile II. abdülhamit’ten “ şefkat nişanı almıştır.”

sinekli bakkal romanında eski yeni, doğu batı, aşırı softalar, dejenere tipler ve normal insanların kültür çatışmaları yaşanırken romanın arka planında padişah yanlıları ile hürriyet taraftarlarının siyasi çatışmaları da ortaya çıkar ve romanda bunlar da anlatılır. değişen şartlara göre insanların nasıl yön değiştirdiği “ kral öldü yaşasın yeni kral “ anlayışına sahip insanların ikiyüzlülüğü, romanın fonundaki diğer farklı temalardır.

rabia, babası soytarı, anası softa kendisi akıllı ve güzel bir kızdır. babası sayesinde kültürel deformasyonun ne olduğuna şahit olmuş, İmam dedesi ve aşırı softa annesi ile dini kurallarla birlikte aşırı softalığın zararlarına da şahit olmuştur. konaklara ve yalılara uzanan eğitim süreci sonunda mevlevi dervişleri paşalar, şehzadeler ve konaklardaki eğitimli insanlardan aldığı görgülerden ideal bir tük kadını tip sentezine ve karakterine ulaşmıştır.”

baskı: atlas kitabevi, 1976

Detaylar
BASIM YILI

1976

YAZAR

YAYINEVİ