hürriyetin yolları | İlk Nüsha
9246
product-template-default,single,single-product,postid-9246,woocommerce,woocommerce-page,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,vertical_menu_outside_paspartu,qode_grid_1200,side_area_uncovered_from_content,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.0,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.5,vc_responsive

hürriyetin yolları

45,00 

1 adet stokta

Kategoriler: Etiketler: ,
Açıklama

”20.yüzyılın önemli düşünür ve aydınlarından, çağa damgasını vuran varoluşçu yazar ve filozof jean paul sartre, dört cilt olarak tasarladığı “özgürlük yolları” üçlemesinin ardından 1964 yılında layık görüldüğü nobel edebiyat ödülünü reddetti.

bir kısım eleştirmenlerce yarı-otobiyografi olarak değerlendirilen üçleme, birbirinden bağımsız bir şekilde de okunabilir. bin bir zorlukla sürdürülen hayatı, alıp verdiğimiz nefeslerin değerini, sürüp giden hayatta bireyin kendi kendinin nedeni olup, sorumlulukların kıskacından kendisine yarattığı amaçlarla kurtulmasını anlatıyor.

üç romanda da öne çıkan karakter olarak göze çarpan felsefe öğretmeni mathieu; sartre tarafından özgürsüzlük sorunsalının en önemli karakteri olarak okuyucuya sunuluyor. kişilere ve ideolojilere bağlanmaktan korkarak yaşadığı dünyaya yabancılaşan mathieu, serinin ilk kitabı akıl çağı’nda; ilişki yaşadığı marcelle’in hamile kalıp, toplumsal sözleşme sayılan evliliği mathieu’nun önüne bir engel olarak çıkarması, karakterin yaşadığı özgürsüzlük travmasını had safhaya çıkarıyor.

serinin ikinci kitabı “ yaşanmayan zaman” ise zor okunan ve dikkatle takip edilmesi gereken bir kitap. hiç bir uyarı olmaksızın, okumasını yaptığınız karakterden başka bir karaktere geçiyor ve bu ani geçişlere alışmak ilk başta zorlayıcı; fakat belirtmekte yarar var serinin beni en etkileyen kitabıydı “ yaşanmayan zaman.” ikinci dünya harbi öncesi almanya ile çekoslovakya’nın yaşadığı sorun fransa’nın da dahil olduğu diplomatik bir alan yaratıyor. yönetenler sorunları büyütüp, azaltmaya uğraşırken asıl korkuyu halk tabakası yaşıyor. paris, fransızların güzel paris’i erken uyuyup geç kalkıyor. askerlik olgusunun kişilerde yarattığı sorunları sartre’nin eşsiz anlatımıyla yaşıyoruz. savaşın insan zihninde ve yüreğinde daha kurşun dahi atılmamışken onlarca yaraya sebep olduğunu görüp yaşatmış, usta yazar.’’

baskı: nobel yayınları, mart 1965

Detaylar
BASIM YILI

mart 1965

YAZAR

YAYINEVİ