Sepet 0

İlk Nüsha Hakkında

“okun/a/mayan kitap, ölü bir nesnedir, bir yüktür.”
okunan her kitap içinde yapraklarının eskimişliğinden fazlasını saklar. bir kadının vazgeçişini, bir adamın vazgeçemeyişini… Ahmed Arif’in hasretinden prangalar eskittiği o kadın, “birden kaldırımdan taşan kalabalıkta onun da olabileceği aklıma geldi, içimdeki sıkıntı eridi” diyen o adam oluruz sayfaların arasında.

 

satır altları hiç tanımadığımız, kim bilir belki artık hayatta olmayan insanlar tarafından çizilmiş cümleleri okurken, belki onların yerine koyarız kendimizi. bir çırpıda okur geçer, ya da biz çizik de biz atarız sayfalara. duygu birliği ederiz onlarla; ortak yaralarımızı kanatır, aynı neşenin tadını çıkarırız.

 

yalan değil, bazen okunan bir cümleyle umutsuzluğun en dibinde buluruz kendimizi. kimseye anlatacak cesaret bulamazken biz, içimizden geçeni yüzümüze kelimeleriyle vuran yazara kızarız hatta. “sen anlamazsın tabii, anlamak için insanın bazı eksik yönleri olmalı.” diyebilmişken yazar, biz en çok diyemeyişlerimize hayıflanırız. hep keder değil sonu elbet. bilmeden karşımıza çıkacak mutluluğun umutlarını yine bir cümle düşürür içimize. “hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum” der yazar; bilemeyiz.

 

ilk nüsha hakkında size vaat edebileceğimiz tek gerçek; üstünden anılar, acılar, sevinçler geçmiş bir kitabın duygusu. çay bardağının saman kağıda bıraktığı iz; gönlünün yarasını gözüne, gözünün yaşını sayfalara dökmüş bir hikaye.

 

evet, kitap paha biçilmez bir hayat tecrübesidir. her okurun başucunda en zor zamanlarını paylaştığı bir kitap, en olmaz hayallerini gerçekçi kılmış bir yazar vardır.

 

kitaplardan vazgeçmeyin. onlar, yıllar boyunca hiç tanımadığınız insanlarla çok yakın dostluklar kurmanızı sağlayacak. biz sizin için o dostluğa giden yolun köprüsü olmak istiyoruz. ilk nüsha; kitapların nadir bulunan ilk veya erken baskılarını temin ederek, sizleri başka türlü bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor.

 

“bir kitap, sağlam bir evden yeğdir. ya da batıda bir tapınaktan, bir kaleden de yeğdir.”

Bize Ulaşın

İletişim

Müslüm Yüksel – 0530 491 71 20

ilknusha@gmail.com

www.instagram.com/ilknusha

İletişim Formu

Aradığınız, bulamadığınız bir kitap varsa, sorun bize. Belki buluruz. Yorum ve sorularınızı da bekleriz.

* zorunlu alanı gösterir